Spółdzielnia Mieszkaniowa
Zawiercie

Rewolucja czy katastrofa.....c.d. informacji -śmieci w okolicy

Strona główna » Aktualności » Rewolucja czy katastrofa.....c.d. informacji -śmieci w okolicy

wielkość tekstu: A | A | A

W Łazach zapłacą najwięcej za śmieci?
Gorącym tematem w ostatnim czasie są stawki za odbiór odpadów komunalnych. Nie inaczej jest w Łazach, gdzie pojawiają się glosy, że uchwalone przez radę kwoty są stanowczo za wysokie.
Jeżeli chodzi o odpady segregowane, to gmina ze stawką 9 zł, znajduje się na drugim miejscu w powiecie zawierciańskim. O złotówkę więcej zapłacą tylko mieszkańcy Zawiercia. W przypadku odpadów niesegregowanych, Łazy są absolutnym "liderem", stawka bowiem za wywóz tych odpadów wynosi aż 18 zł (dla porównania w Zawierciu za odpady niesegregowane mieszkańcy 15 zł, a w Porębie 16 zł). Powyższe kwoty niepokoją część radnych, którzy uważają, że są one stanowczo za wysokie. Być może w gminie Łazy stawki uda się je obniżyć, a to za sprawą zmiany regulaminu utrzymania porządku i czystości w gminie Łazy.

Czego konkretnie będą dotyczyć te zmiany? Przede wszystkim nieczystości będą wywożone raz w miesiącu, a nie- jak pierwotnie założono - dwa razy, dzięki czemu zmniejszą się koszty wywozu. "Jeżeli przez całą gminę firma ma przejechać dwa razy w miesiącu, to poniesie na pewno większe koszty niż w przypadku przejazdu jednomiesięcznego. Chodzi tu chociażby o same koszty paliwa" - wyjaśniła Anna Barczyk, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Lokalowej.

Jeśli chodzi o odpady selektywne, to gromadzone będą do dwóch worków (w poprzedniej wersji regulaminu worki były trzy): zielonego - z przeznaczeniem na szkło oraz żółtego na tworzywa sztuczne, opakowania wielkomateriałowe, papier i tekturę.

Z opłaty śmieciowej wyłączony został także wywóz gruzu. W uzasadnieniu radni usłyszeli, że tego typu sugestia wyszła od samych mieszkańców, którzy składają deklaracje. Uważają bowiem, że jeżeli kogoś stać na remont, to stać go również na wywożenie gruzu.

Do stawek za odbiór odpadów odniósł się również burmistrz Maciej Kaczyński: "Nie przywiązujmy się do tych stawek, które państwo podjęli. (...)Ustawa wywołuje mnóstwo emocji i ja sobie zdaję sprawę, że państwo jesteście na pierwszej linii frontu razem ze mną i musimy się z tego nieźle tłumaczyć. (...) Dzięki zmianom w regulaminie jest szansa, że ta stawka będzie niższa".

Po długiej dyskusji, ostatecznie radni uchwalili zmieniony regulamin, choć wątpliwości było wiele. Nie wszyscy są zadowoleni, że śmieci będą odbierane tylko raz w miesiącu, inni natomiast uważają, że wyłączenie wywozu gruzu spowoduje, że będzie on znajdował się w lesie, mieszkańcy bowiem unikać będą dodatkowych kosztów za jego odbiór. Najistotniejsze dla mieszkańców jest jednak to, czy w ślad za zmianami pójdą również niższe stawki za odbiór odpadów. O tym będzie można się przekonać dopiero po rozstrzygnięciu przetargu i wyłonieniu wykonawcy, który świadczyć będzie usługi odbierania odpadów komunalnych.
 

27

MAR

2013

1712

razy

czytano

sm-zawiercie.pl

Adres

Spółdzielnia Mieszkaniowa Zawiercie
42-400 Zawiercie
ul. Pułaskiego 7
NIP: 6490000765

KONTAKT

tel: 32 67 243 50 do 52
fax: 32 67 243 30
e-mail: biuro@sm-zawiercie.pl

KONTAKT

64 LAT SPÓŁDZIELNI

Aktualnościfundusze europejskieO spółdzielniinformacjeWspółpracaOgłoszeniaWyróżnieniaGaleriaKontakt
Oficjalna strona www Spółdzielni Mieszkaniowej Zawiercie.

osób online: 1

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu

SYSTEM ALP VISUAL PLUS |

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN