Spółdzielnia Mieszkaniowa
Zawiercie

Wywiad z Prezesem S.M.Zawiercie

Strona główna » Aktualności » Wywiad z Prezesem S.M.Zawiercie

wielkość tekstu: A | A | A

- przedruk z http://www.zawiercie24.info

 z prezesem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Zawiercie – Stanisławem Sokołem, rozmawia Benedykt Freihofer

 
- Panie prezesie wywiad w gorącym okresie wyborczym , więc będziemy delikatnie ściemniać czy ..
 
- Proszę pytać jeśli już mnie pan namówił, tylko o jedno proszę ..żadnej cenzury .
 
- Wybory niedługo więc może od nich zacznijmy. Podobają się panu wyborcze hasła: „czas na zmiany”, „można uczciwie”, „bliżej ludzi”.
 
- Podobają .. choć czemu „można uczciwie a nie TRZEBA „bliżej ludzi”, a nie z ludźmi itd.  Nie czepiam się, ktoś to wymyślił na pewno by realizować i jak odniesie sukces to tak będzie.
 
- Komitet :FORUM MIESZKANCÓW" mówi się że to Pana dziecko ?
 
-  Dziecko ? mam jedno, dorosłą fajną córkę ,a co do komitetu wyborczego to żadne zaskoczenie ,mówiliśmy o tym na 6 odbytych częściach walnych zgromadzeń każde poparte uchwałą o uczestniczeniu w inicjatywie wyborczej do miasta i gminy 2014
 
- FORUM MIESZKANCOW,to  komitet 4 podmiotów 
 
-  TAK. Wspólna inicjatywa POLSKIEGO ZWIĄZKU NIEWIDOMYCH ..POLSKIEGO KOMITETU POMOCY SPOLECZNEJ  I DWÓCH SPOLDZIELNI MIESZKANIOWYCH  W ZAWIERCIU o założeniu komitetu wyborczego FORUM MIESZKANCOW,
 zgłoszenie wspólnych kandydatów do realizowania programu DALSZEGO  rozwoju naszego MIASTA. 
Nasi ewentualnie wybrani radni poprą każdą dobrą inicjatywę i pomysły nowo wybranego PREZYDENTA ,bez politycznych uprzedzeń .Mają tez swoje pomysły, które w razie pozytywnej weryfikacji przez wyborców poddadzą pod rozwagę Rady i Prezydenta do realizacji.
 
- Czy nie uważa Pan, że kandydaci FORUM MIESZKANCÓW są nieprzygotowani do bycia radnymi, kampania skromniutka ?
 
-   Nie ściemniamy i ma być bez cezury ? To mnie Pan nie ..denerwuj ,słyszałem już jak to mamy ..komitet niewidomych, niedorajdów , ludzi z drugiego rzędu delikatnie mówiąc .
  Trafia mnie, że niektórzy uważają się za wszystko wiedzących ,że tylko oni mają nas reprezentować , nieomylni i niezastąpieni ,potem widzimy i słyszymy co wyprawiają na sesjach i to tylko dla dobra  nas MIESZKANCOW. My  mamy tylko płacić podatki ,przyklaskiwać i raz na 4 lata na nich  głosować .
  Kampanie wyborczą mamy skromną ? A skąd niby mamy wziąć pieniądze? Widzi pan te wielkie bilbordy ,to czarowanie ludzi o głos i następne 4 lata spokoju ,nie serwujemy naszym wyborcom propagandy, proponujemy spokój i rozwagę w podejmowaniu rozsądnych decyzji i rozwiązań dla miasta ,dla mieszkańców.
 
Z NASZEGO komitetu  FORUM MIESZKANCÓW  kandydują  matki, ojcowie, dziadkowie ,są ludzie młodzi ,pracują, wychowują i uczą swoje dzieci ,znają problemy ludzi  jak własne, i problemy miasta ,bo  to nasze mieszkańców  uciążliwości ..
Przeniesiono politykę do miast ,miasteczek nawet wsi ,skłóca się rodziny, sąsiadów  i się dzieje. W mieście winno się realizować PRACĘ  na rzecz miasta jego wyglądu, funkcjonalności i potrzeb jego mieszkańców a nie politykę jakiś partyjnych zachcianek i ambicji .
Dziury w drogach ,parkingi ,oświetlenie miasta, pomoc socjalna potrzebującym i ubogim ,mieszkania socjalne ,wspieranie organizacji działających na rzecz potrzeb mieszkańców. 
Wymienię tu choćby PCK. Rządzącym  się wydaje, że krew im nigdy nie będzie potrzebna wiec i oddział PCK w mieście ledwo zipie ,a nasze dzieciaki jak na złość chętnie honorowo oddają krew.. 
  Te i inne pilne potrzeby winne być zależne tylko od możliwości finansowych miasta. TAK OCZEKIWANA OBWODNICA i INWESTYCJE DAJĄCE PRACĘ  to juz petycje prośby i naciski na radnych  sejmiku  wojewódzkiego, posłów ,ministrów.
 
-  Więc polityka tylko w Warszawie ?
 
-  W Sejmie ! W sejmikach wojewódzkich, w ministerstwach, to tam się decyduje gdzie wyląduje dobry inwestor. Czy pan uważa, że winą  prezydenta jest bezrobocie?
Proszę sobie WYOBRAZIĆ, że spółdzielnie będą musiały zwolnić swoich pracowników, tak  około 180 osób a Pan jest prezydentem co pan może? 
 
- Pogwizdać ? 
 
-  Tak tego może bym nie ujął ale rzeczywiście niewiele by Pan mógł.
  Gdyby pan był inwestorem chcąc zbudować duży zakład i dać pracę  500 osobom szukałby Pan oferty w miastach i miasteczkach czy walił prosto do ministerstwa    oczekując wskazania miejsca ,oczekując preferencji i ułatwień. 
   To tam mają dobre rozeznanie regionalne i może padnie na ZAWIERCIE i oby ..
 
- Tłumaczy Pan ustępującego prezydenta  ?
 
-  Nie, tylko pokazuję, że ci kandydujący  co szybko obiecują zlikwidować bezrobocie  opowiadają wyborcze bajki!  Bez zgodnej i mądrej Rady i  wspólnych działań  władz miasta z radnymi sejmiku, ministerstwem i posłami w Warszawie to będą tylko pobożne życzenia, gruszki na wierzbie .
Brak pracy  to wielki problem. Widzę to na co dzień , odczuwamy w płatnościach czynszu na potrzeby remontowe i konserwacyjne. Widzimy to z codziennych rozmów z naszymi spółdzielcami..
 
-  Powiedział Pan wcześniej :radni  „FORUM MIESZKANCÓW" będą realizować program dalszego rozwoju naszego miasta ..
 
-  Oczywiście dalszego rozwoju .. Czy uważa Pan, że w Zawierciu nic nie zrobiono? Oponenci tak piszą a jednocześnie zasuwają na randkę ,spotkanie czy koncert koło fontanny  czy  do parku ,trzeba widzieć co było i jest dobre, a potem wizjonerować i proponować dalsze rozwiązania .
 
-  Komitet wyborczy FORUM MIESZKANCÓW nie wystawił swojego kandydata na prezydenta, kogo popieracie ?
 
-  To wyborcy zdecydują kto będzie włodarzem następnej kadencji ,choć te dwie ręce w zgodzie na logo komitetu pokazują, że jesteśmy za spokojem i zgodnym działaniem na rzecz rozwoju naszego miasta, to prezydent i członkowie Rady nakreślają i realizują wizję miasta ale gdy sesja to 70% krzyków i pomówień to brakuje czasu na rzeczowe decyzje.
 
-  Jakie jest Pana zdanie w sprawie budowy galerii handlowej w Zawierciu ?
 
-  Od początku mam wyrobione zdanie w tym temacie:  galeria tak ,lokalizacja na trasie w kierunku Poręby. Dziś galerie to miejsca większych zakupów, spotkań rodzinnych i koleżeńskich, spotkań  młodzieży ,sale kinowe, przestrzeń 
,bezpłatny autobus z miasta ,czemu nie? A marchewkę i drobne zakupy można robić w centrum. 
 
 
-  Jakoś spółdzielnie radzą sobie z problemami. 
 
-  Radzą i na pewno nie jesteśmy dla miasta kulą u nogi ,wręcz odwrotnie. Przypomnę to o czym mówię od 20 lat: mieszkańcy bloków spółdzielczych to też MIESZKANCY ZAWIERCIA.
Płacimy solidnie podatki do miasta, należności do ZGK i inne ,jesteśmy bardzo solidnymi i terminowymi płatnikami ,rąk  do władz miasta nie wyciągamy ,bo budżetowy sejf miejski  przez lata dla spółdzielców i tak nie był  łaskawy.. DELIKATNIE MÓWIĄC ,ale czy to dla Pana tajemnica ?
 
-  wiem ,ale jakoś…
 
-  W  miarę posiadanych własnych środków płacąc niemałe podatki do kasy miasta -w  10 lat do kasy wpłaciliśmy   7 milionów  złotych. Z czynszów naszych mieszkańców. Dodatkowo za swoje pieniądze spółdzielcy  remontują  chodniki, drogi ,płacimy za oświetlenie sprzątanie itd.
 
-  Przecież władze i radni to wiedzą i doceniają.
 
-  No tak, a mieliśmy nie ściemniać, Pan żartuje ,o czym niby wiedzą ? Czy poświecili w CIĄGU 20 LAT choć jedna sesje RADY MIEJSKIEJ czy POWIATOWEJ swoim mieszkańcom zasobów spółdzielczych ?
 Jest Nas ponad 27 tysięcy mieszkańców mieszkających w zasobach mieszkaniowych spółdzielni mieszkaniowej „ZAWIERCIE” i spółdzielni mieszkaniowej  „HUTNIK” 
Tylko  raz na 4 lata gdy zbliżają się wybory zasypują nasze klatki mieszkaniowe tysiącami kartek papieru ,oklejają bezkarnie nasze tablice,  chodzą po naszych  mieszkaniach prosząc o glos  z koszykami pełnymi obietnic. 
   My  ich wybieramy i nabieramy się na następne 4 lata ,potworzyli jakieś miejskie  rady osiedli  tworzące wśród mieszkańców spółdzielń zamieszanie. Przecież te Rady nie mają nic wspólnego ze spółdzielnią jedną czy drugą. 
   Stan prawny na dzień dzisiejszy jest taki, że w spółdzielniach odgórnie skasowano spółdzielcze rady osiedli ,więc  nie mamy rad osiedlowych ..
 
-  Niech Pan nie narzeka ,radzicie sobie. Osiedla kolorowe, bloki docieplone wasze tereny są wizytówką miasta , parkingi jak z igły, piękne klomby z motywami naszej jury. TE GŁAZY, super pomysł! 
 
- Radzimy ale nie jest lekko. Wiem, wiem komu dziś lekko? Staramy się rozsądnie zagospodarowywać nasze zasoby, dbać o nasze bloki, ich wygląd, choć przede wszystkim dbamy o stan techniczny zasobów, stan  sieci gazowych, wodnych i to co  w blokach .Wszystko związane z bezpiecznym i spokojnym zamieszkaniem a więc obowiązkowe  kontrole  i przeglądy. Kosztuje to dużo pieniędzy i choć niewidoczne, te prace pozwalają spać spokojnie ..
 
-  Jakie główne zadania czekają spółdzielnie i spółdzielców w najbliższych czasach 
 
-  Pomału zbliżamy się do końca pierwszego etapu docieplania  budynków ,a czeka acekol i jeszcze raz acekol ,docieplone nim mamy 54 budynki.
 Koszty zrzucenia acekolu i docieplenie to miliony  złotych, których spółdzielcy nie udźwigną ,mamy nadzieje, że nowe władze pochylą sie nad programem likwidacji acekolu w swoim mieście. To jest program rządowy, z którego skorzystało juz wiele miast a w tym budynki spółdzielń mieszkaniowych ..
  W Zawierciu brakło dobrej woli a może czasu dla tego tematu, tu powiem, że już dwa razy na życzenie władz  miejskich składaliśmy pełne komplety potrzebnych dokumentacji. Jest tego oj! Sporo… i gdyby nie to, że program ma być realizowany jako miejski dawno byśmy już choćby taczką  zawieźli dokumenty nawet do Warszawy, a tak co zmiana władz nowe komplety złożone i cisza ..może teraz.. oby..
 
-  Dobrze nam sie rozmawia choć namówić Pana na wywiad – udręka!
 
-  Wie pan, cokolwiek powiem i tak  jest rożnie komentowane, a i obelgi się trafiają. Znajoma pani redaktor powiedziała, że jej szef naczelny rano na odprawie mówi: „wy mi przynieście materiał co tam  jest źle a nie bazgrajcie co dobre, to się źle czyta za to wam płacę ,i piszą…
 
- Ale jednak czasem warto poinformować o swoich działaniach i pracy choć trochę bo jak widzę moglibyśmy o wielu sprawach długo rozmawiać.
 
- Sprawy spółdzielni omawiamy  obowiązkowo corocznie na 6 częściach walnych zgromadzeń. Na ten wywiad mnie pan namówił w związku z wyborami i  pełna zgoda. Jestem w obowiązku do mieszkańców powiedzieć dlaczego i z kim do wyborów samorządowych 2014 .
         Bardzo proszę o wsparcie komitetu „FORUM MIESZKANCÓW” na listach do MIASTA  31  i do POWIATU  26... Bardzo proszę o wsparcie jak to niektórzy mówią tych „nieudaczników pchających się do władzy z list "FORUM MIESZKANCOW "  Ci pchający się to przedstawiciele waszych, naszych organizacji  PZN...PKPS....SM.HUTNIK.....SM.ZAWIERCIE,  każdy z nas tam kogoś ma ,może warto oddać głos na „FORUM MIESZKANCOW”  Czytających i komentujących proszę o życzliwość.
 
-  Dziękując za rozmowę zgodnie z umową żadnej cenzury. Ostatnie pytanie :
ma pan trzy  pawilony…
 
- No tak, cały Pan! Nie dowali, nie żyje! Rozczaruje pana ,mieszkam w bloku  spółdzielni i dobrze mi tam. Mam jeden, powtarzam jeden pawilon. Mieszkają tam moje dzieci ..łatwo to sprawdzić. 
 
-. Panie prezesie, ja to dobrze wiedziałem ,ale rożnie pisali. Dziękuję za rozmowę. 
        
          
 
 

13

LIS

2014

2013

razy

czytano

sm-zawiercie.pl

Adres

Spółdzielnia Mieszkaniowa Zawiercie
42-400 Zawiercie
ul. Pułaskiego 7
NIP: 6490000765

KONTAKT

tel: 32 67 243 50 do 52
fax: 32 67 243 30
e-mail: biuro@sm-zawiercie.pl

KONTAKT

65 LAT SPÓŁDZIELNI

Aktualnościfundusze europejskieO spółdzielniinformacjeWspółpracaOgłoszeniaWyróżnieniaGaleriaKontakt
Oficjalna strona www Spółdzielni Mieszkaniowej Zawiercie.

osób online: 2

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu

SYSTEM ALP VISUAL PLUS |

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN