Spółdzielnia Mieszkaniowa
Zawiercie

50 lat SM Zawiercie

Strona główna » Aktualności » 50 lat SM Zawiercie

wielkość tekstu: A | A | A

Szanowni Państwo

Kiedy 50 lat temu małe grono pasjonatów postanowiło powołać do życia zawierciańską spółdzielnię mieszkaniową niedowiarków nie brakowało. Było to coś nowego, nie znanego mieszkańcom. Z biegiem lat mieszkań i członków przybywało a miasto zdobywało nowe oblicze. Powstawały nowe budynki, place zabaw, kluby, tereny zielone, garaże, chodniki, spółdzielnia stała się prężna i widoczna w mieście.
       50 lat istnienia Spółdzielni Mieszkaniowej to wysiłek wielu naszych członków działających w organach samorządowych. Rozpoczęta kiedyś praca znajduje dzisiaj godnych następców,  którzy z uporem i charyzmą kontynuują działalność statutową Spółdzielni. 10 lat temu zadawaliśmy sobie pytanie: „co przed nami?”, mówiliśmy o remontach, zaległościach czynszowych, braku mieszkań socjalnych i zastępczych, omawialiśmy kłopoty życiowe naszych spółdzielców.
Nie przewidzieliśmy, że lata, które przed nami nikomu nawet się nie śniły. Nagonka na spółdzielczość mieszkaniową w Polsce, skłócanie i sianie niezgody wśród spółdzielców. Staliśmy się tarczą wyborczą dla wielu już ex- polityków i ex- samorządowców, którzy swoje kariery zaczęli budować na sianiu fermentu, plotek i półprawd wśród wielu niestety dających się nabrać na chwytliwe słowa członków spółdzielni. Z niesmakiem i bezradnością obserwujemy jak każda droga, chodnik, parking, ronda, każda budowa staje się sprawą polityczna. W naszych miastach zapomniano, że chodniki i drogi służą wszystkim ludziom a nie dla poprawy wskaźników wyborczych.

       Niszcząc spółdzielczość mieszkaniową dla której to ustanowiono całkiem odrębne prawa, pozbawiając ją majątku i skłócając jej członków ustawą z 14 lipca 2007 w jakimś szale nienawiści spycha się nas w kierunku działalności wspólnot, wmawiając naszym członkom jak to będzie pięknie i wspaniale, wszystko będzie nasze i będziemy mieć wpływ na wszystko. Ingeruje się w nasze wybrane przez nas organy samorządowe ograniczając np. kadencje członków rady nadzorczej do dwóch kadencji - podobno aby zapobiec nieprawidłowościom. Natomiast pan poseł tak dbający o nasze dobro pełni swoją kadencje 20 lat i więcej bez ograniczenia bo jest prawy i nieskazitelny i z góry zakłada, że wybierając kolegę czy sąsiada do rady nadzorczej czy rady osiedla nie wiemy co robimy.
       Spółdzielczość mieszkaniowa w Polsce ma swoją ponad 100 letnia tradycje, jednak większość spółdzielni mieszkaniowych w 2009 roku obchodzi swoje 50 lecie, czyżby klimat lat 50 tych  był dla budownictwa i spółdzielczości bardziej przychylny? Dziś gdy dla młodych ludzi, ludzi pracy proponuje się mieszkania po 6 do 9 tys. zł za m2 i jeszcze tym się szczyci to jakiś chichot historii. Dziś gdy brak tanich mieszkań socjalnych, gdy zarządy gmin w okresie swoich kadencji budują po parę bloków mieszkalnych, mieszanie się w zarządzanie spółdzielniami tworzenie ciągle nowych przepisów i ustaw wzajemnie się znoszących jest rzeczywiście dla dobra spółdzielców!

       Płacimy jako spółdzielcy duże podatki do kasy miasta nie korzystając z żadnej możliwości pomocy, jesteśmy podwójnie opodatkowani raz przez płacenie ustawowych podatków, drugi przez konieczność ponoszenia dodatkowych wydatków takich jak oświetlenia swoich osiedli spółdzielczych, remonty dróg, odśnieżania i sprzątania terenu. Dodatkowo zostaliśmy przygnieceni podatkiem od prowadzonej działalności gospodarczej, który nasza spółdzielnia płaciła w roku 2006 w kwocie 17 tysięcy złotych a który w 2008 r. wzrósł do kwoty 238 tysięcy złotych, mimo to  nadal istniejemy !!!

Pozbawieni ustawą 16 mln złotych tj. pieniędzy uzyskanych z przekwalifikowania  mieszkań o statusie lokatorskiego prawa na własnościowe, o przeznaczeniu tych pieniędzy zapomniano powiedzieć, że zasilały one tylko i wyłącznie fundusze remontowe spółdzielni mieszkaniowej. Nadal wykonujemy swoje zadania statutowe tj. utrzymujemy zasoby mieszkaniowe w należytym stanie technicznym z dbałością i troską o bezpieczeństwo członków w nich mieszkających.
       50 lat minęło! z troską pochylamy się nad tym co z polska spółdzielczością mieszkaniową. Obowiązkiem wszystkich społeczników spółdzielczych, władz spółdzielczych i władz organów samorządowych jest informowanie o sytuacji spółdzielczości polskiej. Żeby za następne 10 lat nikt nie powiedział: myśmy nie wiedzieli i nikt nas nie ostrzegał, jakie są konsekwencje niszczenia i dyskredytowania spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce.
       Działacze naszej spółdzielni pamiętają jaką odpowiedź otrzymali na prośbę o pomoc i interwencje od rzecznika praw obywatelskich i wicepremiera rządu „Państwo nie może ingerować w prywatna własność członków jaką są spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce – BRZMI Bardzo się cieszymy, że żyjemy w tak ciekawych czasach, odnowy i wolności, ale to co nas otacza to spirala bezkarności, nienawiści, wzajemnego nieposzanowania nas wszystkich pozwala zadawać pytanie: co dalej, gdzie jest granica w której będziemy spokojnie mieszkać i pracować. Demokracja to nie anarchia czy na pewno żyjemy w demokracji?
       Póki co szanowni Państwo zapoznajmy się z wynikami naszej spółdzielni, popatrzmy na piękne zdjęcia naszej spółdzielni w mieście Zawiercie z lotu ptaka i w chwili refleksji zauważmy, że te zdjęcia, ładne widoki to nasze osiedla, bloki, chodniki, garaże i place zabaw. Mimo ciągłej nagonki na spółdzielczość mieszkaniową i krytykę naszej wspólnej pracy mamy czym się pochwalić. Jesteśmy wizytówką naszego miasta – Zawiercia i nie damy się omamiać, bo wybory samorządowe i poselskie już niedługo. Nie dajmy się zwariować, róbmy swoje.

       Odbyte 24.04.2009 r. zebranie delegatów bardzo przychylnie oceniło pracę pracowników naszej Spółdzielni, Zarządu i Rady Nadzorczej. Nie przypuszczaliśmy wtedy, że dotknie nasze spółdzielcze środowisko tragedia, że umrze nasz przyjaciel i nauczyciel Lucjan Kazek człowiek, który przez kilkanaście lat kierowania Radą Nadzorczą naszej Spółdzielni kierował się mądrością, rozsądkiem i wiedzą w podejmowaniu trudnych decyzji z korzyścią dla naszej Spółdzielni, był między innymi orędownikiem uciepłownienia osiedla „Zuzanka”.
Odszedł przemiły skromny człowiek, za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany min. „Krzyżem Kawalerskim” i „Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski”. Będzie Go nam bardzo brakowało !!!

       Z okazji 50-cio lecia naszej Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawiercie” Zarząd S.M. składa wyrazy szacunku wszystkim tym, którzy nie ulegli rożnym plotkom i pomówieniom, których nie zniechęciły setki bzdurnych przepisów i zarządzeń, angażowali swój czas, wysiłek, zdrowie i doświadczenie dla wspólnego dobra nas wszystkich spółdzielców tj. mieszkańców miasta Zawiercie mających szczęście mieszkać w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawiercie”.

       Dziękujemy za wsparcie i pomoc Panu Zbigniewowi Janowskiemu Przewodniczącemu Zarządu Głównego  Z.Z „Budowlani”. Składamy podziękowania za duchowe wsparcie naszych działań księdzu kanonikowi Zenonowi Gajdzie oraz księdzu proboszczowi Grzegorzowi Cyparskiemu za wytykanie bezmyślnych zniszczeń i dewastacji  wind, docieplonych bloków i innych dóbr Spółdzielni. 
      
Podziękowania składamy wspierającym nas i współpracującym z nami instytucjom, firmom budowlanym, członkom Rady Nadzorczej, rad osiedlowych, członkom organów samorządowych, pracownikom Spółdzielni  a przede wszystkim mieszkańcom naszej Spółdzielni za cierpliwość, wyrozumiałość, życzliwość i wiarę w lepsze jutro, a nowo wybranym władzom Rady Nadzorczej z Przewodniczącym Janem Wiśniewskim składamy najlepsze pozdrowienia.

Z wyrazami szacunku 
Prezes Zarządu SM „Zawiercie” 
Stanisław Sokół

19

MAJ

2009

3685

razy

czytano

sm-zawiercie.pl

Adres

Spółdzielnia Mieszkaniowa Zawiercie
42-400 Zawiercie
ul. Pułaskiego 7
NIP: 6490000765

KONTAKT

Zarząd SM "ZAWIERCIE" informuje, iż Spółdzielnia odpowiada tylko na e-maile: - podpisane imieniem, nazwiskiem, adresem i symbolem lokalu dla spraw dotyczących indywidualnych lokali, - podpisane imieniem, nazwiskiem i adresem dla pozostałych spraw.

tel: 32 67 243 50 do 52
fax: 32 67 243 30
e-mail: biuro@sm-zawiercie.pl

 

KONTAKT

65 LAT SPÓŁDZIELNI

Aktualnościfundusze europejskieO spółdzielniinformacjeWspółpracaOgłoszeniaWyróżnieniaGaleria
Oficjalna strona www Spółdzielni Mieszkaniowej Zawiercie.

osób online: 2

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu

SYSTEM ALP VISUAL PLUS |

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN