Spółdzielnia Mieszkaniowa
Zawiercie

Parkingów coraz więcej, konfliktów też.

Strona główna » Aktualności » Parkingów coraz więcej, konfliktów też.

wielkość tekstu: A | A | A

Miejsca parkingowe przy Piłsudskiego 75

Samochodów w miastach przybywa - miejsc parkingowych niekoniecznie, i mimo że w Zawierciu problem parkingów jest systematycznie rozwiązywany, to awantur o miejsca do parkowania jest coraz więcej.

Redakcja serwisu zawiercie24.info rozmawia ze Stanisławem Sokołem - Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawiercie” w Zawierciu.

Redakcja: - Panie Prezesie, do redakcji docierają niepokojące informacje o parkingowej awanturze w mieście. Spółdzielnia buduje nowe miejsca parkingowe,a lokatorzy toczą o nie spory jak Pawlak z Kargulem o przysłowiową miedzę. 
O co w tym wszystkim chodzi?

Stanisław Sokół: - Pani redaktor, wojna o parkowanie na osiedlowych parkingach nie jest odosobnionym tematem. Bój o parkingi toczy się niemal we wszystkich miastach w Polsce. W Zawierciu, paradoksalnie konflikt zaognił się, gdy Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zawiercie”, wychodząc naprzeciw potrzebom lokatorów, podjęła inicjatywę budowy parkingów w obszarze swych zasobów. 
Najbardziej newralgicznym punktem jest teren osiedla „Żabki" gdzie funkcjonują: kompleks handlowy potocznie zwany "ryneczkiem", supermarket Biedronka i inne lokale użytkowe. Niestety żadne z wymienionych nie posiada własnych miejsc parkingowych. Klienci tych obiektów parkują dosłownie wszędzie, również na parkingach przyblokowych wybudowanych dla lokatorów naszej Spółdzielni.

Redakcja: - W okolicach „ryneczku” powstały nowe parkingi, w tym przy ulicy Parkowej parking płatny, czy wszystkie należą do zasobów Spółdzielni?

Stanisław Sokół: - Właściwie tak. Wprawdzie Miasto wyznaczyło kilka miejsc postojowych na ul. Parkowej, lecz była to kropla w morzu potrzeb. Parking płatny w godz. 7°°- 16°° miał rozwiązać problem parkowania klientów „ryneczku” oraz dostawców towaru na „ryneczek” jak również przynieść symboliczny dochód. Zwracam Pani uwagę na fakt, iż wpływy z codziennych opłat targowych idą do kasy miasta, a nie do kasy Spółdzielni. Niestety, parking nie cieszy się dużym zainteresowaniem, mimo że opłata wynosi jedyne 1,-zł za godzinę postoju.
Spółdzielnia zatroszczyła się również o klientów nowopowstałych lokali użytkowych przy  ul. Piłsudskiego. Mimo że parking ten nie powstał z myślą o klientach „ryneczku”, to mogą z niego korzystać wszyscy.
Ale nie skupiajmy się na tych dwóch przykładach. Tylko na przestrzeni ostatnich dwóch lat na osiedlu przy ul. Piłsudskiego Spółdzielnia wybudowała około 220 miejsc parkingowych, 40 na osiedlu Centrum. Trwają prace związane z infrastrukturą osiedla przy ul. Blanowskiej. Po ich zakończeniu przybędzie dodatkowo kolejnych 100 miejsc parkingowych. Tak więc Spółdzielnia wykonuje miejsca parkingowe dla Spółdzielców, a tym samym dla mieszkańców Miasta.

Redakcja: - Brzmi imponująco, wygląda jeszcze piękniej, dlaczego więc cała awantura?

Stanisław Sokół:
- Niedosyt miejsc do parkowania nie jest proporcjonalny do ilości przybywających samochodów w mieście i nigdy nie zostanie rozwiązany w pełni. 
Struktura ilości samochodów w poszczególnych budynkach należących do zasobów Spółdzielni też jest różna. Niestety, niektórzy lokatorzy uzurpują sobie prawo wyłączności do miejsc parkingowych. Nie rozumieją potrzeb ogółu, najważniejszym jest zaspokojenie własnych. Chcą parkować nie tylko przed budynkiem, w którym mieszkają, oni chcą widzieć swe samochody z własnych okien! A takich potrzeb niestety, Spółdzielnia nie jest w stanie zaspokoić.

Redakcja: - Czy znalazł Pan sposób na rozwiązanie parkingowego problemu?

Stanisław Sokół: - Problemu całkowicie rozwiązać się nie da. Doraźnie, przy ul.Piłsudskiego postawiliśmy tablicę informującą, że parking jest przeznaczony do użytku dla mieszkańców Spółdzielni, ale tak naprawdę nikt nikomu nie może zabronić tam zaparkować. Byłoby to sprzeczne z ideą wzajemnego poszanowania. Nie ukrywam, że mam duże oczekiwania wobec mediów. Mam nadzieję, że ta rozmowa wpłynie na postawę mieszkańców Zawiercia. Szczególnie liczę na mądrość i dobrą wolę członków naszej spółdzielni. Chciałbym za waszym pośrednictwem prosić ich o zrozumienie, bowiem pojemność terenów spółdzielczych jest niestety ograniczona. 
Mam nadzieję na podjęcie wspólnych inicjatyw z władzami Miasta. 
W ubiegłym tygodniu odbyłem robocze spotkanie z Prezydentem Mirosławem Mazurem. Jest nadzieja na współpracę. Oficjalnie mogę oznajmić, że temat parkingów będzie kontynuowany również w roku przyszłym. 
Jednocześnie, korzystając z okazji, apeluję do wszystkich Zarządców nieruchomości o wykonywanie dodatkowych miejsc parkingowych wokół swoich budynków.

Redakcja: - Dziękujemy za rozmowę. 
Od redakcji zawiercie24.info: Na spotkaniu z dziennikarzami w dniu 25 września Mirosław Mazur - Prezydent Miasta Zawiercie zadeklarował pełną współpracę ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Zawiercie” również w zakresie budowy miejsc parkingowych. Dzięki tej postawie w najbliższym okresie powstanie parking przy ulicy Wyszyńskiego. Niewykluczone, że będą nowe miejsca parkingowe przy ul. Towarowej. Jest również nadzieja na rozładowanie problemu przy supermarkecie Biedronka, bowiem miasto planuje budowę wielostanowiskowego parkingu w okolicach Gimnazjum nr 2 oraz parkingu podziemnego pod budynkiem komunalnym w okolicach Biedronki.
Redakcja trzyma Pana Prezydenta za słowo. Będziemy się bacznie przyglądać tej współpracy.

04

PAŹ

2009

5049

razy

czytano

www.zawiercie24.info

Adres

Spółdzielnia Mieszkaniowa Zawiercie
42-400 Zawiercie
ul. Pułaskiego 7
NIP: 6490000765

KONTAKT

tel: 32 67 243 50 do 52
fax: 32 67 243 30
e-mail: biuro@sm-zawiercie.pl

KONTAKT

65 LAT SPÓŁDZIELNI

Aktualnościfundusze europejskieO spółdzielniinformacjeWspółpracaOgłoszeniaWyróżnieniaGaleriaKontakt
Oficjalna strona www Spółdzielni Mieszkaniowej Zawiercie.

osób online: 1

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu

SYSTEM ALP VISUAL PLUS |

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN